Prof. Ing. Robert Nejepsa, DrSc.

Image

Profesor Ing. Robert Nejepsa, DrSc. sa narodil 12. januára 1906 v Kročehlavech pri Kladne ako mladší z dvoch detí traťového majtstra Buštěhradské dráhy. Patrí medzi významné osobnosti československého strojárstva, vedy, výskumu a školstva. Je dodnes uznávaným zakladateľom modernej špecializovanej vysokoškolskej výuky v odbore konštrukcie koľajových vozidiel. Jeho životný príbeh je pre dnešok veľmi inšpiratívny. Je cieľavedomý, schopný a stižiadostivý technik nadaný tvorivým talentom a schopnosťou vysvetliť podstatu svojho konania druhým ľuďom. Tento moment odkazu Roberta Nejepsu je dnes asi najdôležitejší. Práve schopnosti, ale aj ochota deliť sa o roky praxe nabyté „know-how“ s novou generáciou sa nám dnes nedostáva. Ďalším momentom hodným vyzdvihnutia je Nejepsove poznanie nutnosti výmeny informácii s ľudmi, pracujúcimi v odbore. V dobe života Ing. Nejepsa to bolo nutnou podmienkou odborného rastu. Profesorovi Ing. Robertovi Nejepsovi je 1. 3. 1956 v jeho 51 rokoch ako prvému odborníkovi so značnou praxou v odbore koľajové vozidlá udelený titul doktora vied - DrSc..

pdfBiografia

GPS SURADNICE: